Dieta
Dziś, prawie każdy z nas pracuje na zwiększonych obrotach, dlatego dieta, sport oraz dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną powinny i są ważnym elementem naszego życia.
Dieta
Większość osób słowo: “dieta” kojarzy z odchudzaniem, ale… Zdefiniujmy zawód dietetyk.\r\n
Dietetyk – (fr. diététique, łac. diaetetica, gr. d~aita):
Dietetyk to interdyscyplinarny specjalista medyczny zajmujący się:
- badaniem produktów żywnościowych
- badaniem pochodzenia żywności
- oceną wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia
- stosowaniem zasad racjonalnego odżywiania się
- planowaniem żywienia indywidualnego i zbiorowego dla wszystkich grup ludności
- planowaniem żywienia dla osób zdrowych, w stanach chorobowych i w specjalnych stanach organizmu ludzkiego np. ciąża
- planowaniem żywienia dla osób w różnym wieku
- planowaniem jadłospisów – opracowywaniem diet żywieniowych
- opracowywaniem metod leczenia zaburzeń żywieniowych nadwagi, niedożywienia
- opracowywaniem procesu przygotowywania potraw i obróbki termicznej produktów żywnościowych
- profilaktyką żywieniową chorób
- leczeniem żywieniowym chorób
- nadzorowaniem żywienia w placówkach żywienia zbiorowego.
Do pełnego wykonywania zawodu uprawnia uzyskanie stopnia zawodowego licencjata uzyskane na wyższych uczelniach medycznych.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dietetyk
Prawidłowo przygotowana dieta powinna zawiera wszystkie składniki pokarmowe pochodzące z wszystkich grup produktów żywieniowych. Każdy z nas jest inaczej zbudowany, wykonuje różne zajęcia dlatego dieta powinna uwzględniać w/w czynniki, tak by idealnie pokryła zapotrzebowanie energetyczne organizmu.
Bardzo ważne jest również regularne spożywanie posiłków. W zależności od trybu życia jaki prowadzimy, wieku, płci dzienne racje pokarmowe rozkładają się na 3, 4, 5 posiłków. Osoby, które potrzebują dostarczyć większe ilości energii z racji zwiększonego wysiłku, wykonywania ciężkiej pracy fizycznej oraz dzieci powinny spożywać 5 posiłków dziennie. Osoby dorosłe nie wydatkujące zbyt dużych ilości energii mogą ograniczyć się do 3 posiłków. Ważne by zachować 4-6godzinne odstępy pomiędzy kolejnymi posiłkami. 4 posiłkowa dieta idealnie pasuje dla osób starszych.
Tworząc dietę należy urozmaicić posiłki, tak by możliwie były różnorodne. Ważny jest również sposób podania, kolor, zapach i co najważniejsze smak posiłków. W diecie powinny znaleźć się posiłki uwzględniające różne rodzaje obróbki:
- gotowane w płynie
- gotowane na parze
- pieczone
- smażone
- pieczone
Ważna jest zasada równowagi kwasowo-zasadowej płynów ustrojowych. Czyli alkalizacja kwasotwórczych własności potraw z produktów zbożowych, strączkowych, mięs, ryb oraz jaj przez uwzględnienie w diecie mleka i nabiału, owoców i warzyw.
Piramida żywienia
Jest wiele różnych sposobów żywienia. Z pewnością każdy niesie jakąś wartość dodaną. Na pewno też warto wracać do źródła. Racjonalne odżywianie to dieta zbilansowana oparta o np. piramidę żywienia. Na szczycie piramidy zawsze to co nam jest niezbędne: czyli białko i zdrowe tłuszcze.
Zupełnie inną piramidę żywieniową pamiętam z dzieciństwa, ale wiele się nie zmieniło. Z grafiki widać, że ok. 50% pożywienia stanowią warzywa i owoce. Pozostałe to ziarna, mięso, ryby, produkty mleczne. W diecie nie wolno również zapomnieć o orzechach i zdrowych tłuszczach.
Zdrowe odżywianie może być fajną przygodą po różnych smakach kulinarnych. Dzięki czemu nie tylko można zgubić kilka kilogramów, ale także zadbać o zdrowie. Oczywiście dieta może także być inspiracją do poznawania nowych przepisów kulinarnych. Zapraszam do odwiedzenia mojej strony krychu-gotuje.pl
1 comments