Gulasz wołowy z warzywami
W czasie jesieni gulasz wołowy jest idealnym pomysłem na obiad. W tym wpisie pokażę Ci jak przygotować gulasz wołowy z warzywami.
Tradycyjna kuchnia polska w swym asortymencie posiada wiele różnych sposobów na gulasz. Najprostszy sposób na przygotowanie gulaszu publikowałem na blogu jakiś czas temu. Tutaj znajdziesz najprostszy: przepis na gulasz wołowy. W okresie jesienno-zimowym modyfikuje nieco sposób przygotowania gulaszu. Dodając paprykę i ciecierzycę. Smak jest rewelacyjny.
Gulasz wołowy z warzywami – składniki:
- 500 g wołowiny,
- 100 g cebuli
- 200 g papryki czerwonej
- 200 g ciecierzycy
- 100 g koncentratu pomidorowego
- 100 ml śmietany
- natka pietruszki,
- przyprawy (pieprz cayenne, sól, rozmaryn, czosnek, papryka, kolendra, gorczyca, majeranek, ziele angielskie, goździki)
Gulasz wołowy z warzywami – przygotowanie
W przygotowaniu gulaszu wołowego w moim przekonaniu najważniejszy jest wybór mięsa. Już w trakcie zakupów zaczynamy gotować :). Warto mięso nabywać u lokalnych sprawdzonych rzeźników. Oczywiście można trafić w markecie wołowinę dobrej jakości, ale partia partii nie równa. Jakie mięso do gulaszu jest najlepsze? Ja wykorzystuje: karkówkę, goleń najczęściej, ale miękkie partie też warto wykorzystać.
Jak już o mięsie mowa to przygotowanie rozpoczynam właśnie od mięsa – marynowania.
Marynowanie mięsa do gulaszu wołowego
Marynatę przygotowuje z wykorzystaniem gotowej mieszanki przypraw do gulaszu.
Dodatkowo do marynaty dodaje:
- 1 łyżkę chilli pieprz cayenne (lub pieprzu czarnego)
- 3 gałązki rozmarynu świeżego
- 50 ml oleju roślinnego
- 1 łyżkę soli.
Wołowinę kroję w dużą kostkę. Dokładnie łącze z marynatą, która przygotowuje jako pierwszą w misce. Przykrywam i odstawiam do lodówki na 24 godziny.
Przygotowanie gulaszu wołowego
Mięso przed smażeniem wyciągam z lodówki. Dodaje mąkę pszenną (2 łyżki) i dokładnie mieszam. Przed rozpoczęciem smażenia kroję cebulę w talarki. Mięso wołowe smażę na oleju roślinnym. Gdy zarumieni się z każdej strony dodaje cebulę. Dokładnie mieszam i lekko przesmażam. Dodaje szklankę wody i duszę pod przykryciem ok. 2 godziny (czas zależy od mięsa – powinno być miękkie).
Warzywa do gulaszu wołowego
Do gulaszu wołowego w pierwszej kolejności dodaje cebulę. Po dwóch godzinach gotowania mięso powinno być miękkie a cebula rozgotowana. W czasie gdy gulasz wołowy się gotuje na wolnym ogniu przygotowuje paprykę. Kroję ją w średniej wielkości kostkę. Dodaje do gulaszu. Czas na ciecierzycę. Do gulaszu wykorzystuje ciecierzycę ze słoika, która jest gotowa do spożycia. Mieszam i gotuje jeszcze przez 15minut. Teraz czas na dokończenie gulaszu.
Śmietanę 30% i natkę pietruszki dodaje po wyłączeniu gulaszu. Mieszam delikatnie i już nie zagotowuje. Gulasz idealnie komponuje się z kaszami. Tym razem podałem go z kaszą orkiszową. Zawsze gotuje więcej kaszy niż na jeden obiad. Ponieważ z tego przepisu który przedstawiłem gulasz jest dość płynny. Pozostałą część kaszy dodaje do gulaszu i mam gotowy na drugi dzień wspaniały obiad, który wystarczy tylko podgrzać. Jeśli masz czas zapraszam do obejrzenia filmu: jak przygotować gulasz wołowy
Życzę smacznego i do następnego gotowania.
KG
Film jak przygotować gulasz wołowy z warzywami
5 comments
Reply
Super przepis na gulasz wołowy. Zapisuje!
Uwielbiam gulasz wołowy, szczególnie gdy jest pikantny 🌶️
Pozdrawiam