Barszcz burakowy
Tradycyjny barszcz burakowy przygotowałem z buraków oraz zakwasu buraczanego na wywarze z żeberek. Zapraszam.
Barszcz burakowy
Barszcz od zawsze kojarzy mi się z świętami Bożego Narodzenia. Tym razem podaje przepis na tradycyjny polski barszcz z dużą ilością buraków i mięsem. Jest treściwy i bardzo smaczny.
Składniki
- 1kg buraków,
- 0,5kg kości wieprzowych,
- kilka suszonych grzybów,
- włoszczyzna (marchew, pietruszka, seler, por)
- 2 liście laurowe,
- 2 ząbki czosnku,
- 250ml zakwasu buraczanego,
- 1 łyżka cukru,
- sól i pieprz,
- opcjonalnie majeranek,
- 1,5 litra wody.
Przygotowanie
Przygotowanie barszczu burakowego rozpoczynam od wywaru. Kości wieprzowe, tym razem miałem na stanie żeberka których mięsną część wykorzystałem do fasoli z kiełbasą, mięsem i pomidorami. Możesz użyć różnego rodzaju mięsa z kością. Do wywaru dodaje kilka suszonych grzybów, włoszczyznę, kilka ziaren pieprzu oraz 2 liście laurowe. Wywar gotuje przez 2 godzin.
W czasie gdy wywar do barszczu burakowego się gotuje przygotowuje buraki. Szczotkuje i myje dokładnie i gotuje przez godzinę w łupinach. Gdy się ugotują (są miękkie) zalewam je zimną wodą. Jeszcze gorące w zimnej wodzie rękami obieram. Jest to prosty i szybki sposób na ich obranie. Tak przygotowane buraki ścieram na tarce.
Po godzinie z wywaru wyciągam włoszczyznę (wykorzystam ją do sałatki z tuńczykiem) a po dwóch godzinach z wywaru wyciągam kości i dodaje starte buraki. Doprawiam czosnkiem, który wyciskam. Dodaje także zakwas buraczany oraz cukier i sól do smaku. Doprawiam pieprzem i majerankiem. Od tego momentu zmniejszam moc kuchenki tak by barszcz burakowy się nie gotował. To ważne. Będzie miał śliczny buraczany kolor. Podane w tym przepisie składniki pozwalają przygotować bardzo gęsty i esencjonalnym smak. Życzę smacznego.
Tak przygotowany barszcz burakowy podałem z obranym mięsem z gotowania wywaru.
1 comments