Kapusta na Święta Bożego Narodzenia to już tradycja. Właśnie na Wigilię przygotowujemy kapustę na różne sposoby. Przedstawię Wam kilka pomysłów na przygotowanie kapusty.
Ciężko wyobrazić sobie Świąt Bożego Narodzenia bez kapusty. Pierwsze co przychodzi mi do głowy to pierogi z kapustą i grzybami. Przepis dostępny na blogu oraz kanale YouTube. Na tej stronie przybliżę Ci kilka przepisów z kapustą, które goszczą w Święta na Naszym stole.
Filmy z kapustą na Święta Bożego Narodzenia:
Kapusta z grochem na Wigilię:
Kapusta z grzybami, zasmażana:
Potrawy wigilijne z kapustą
Poniżej przedstawiam przepisy na potrawy wigilijne z kapustą.
Kapusta zasmażana z grzybami na Święta
Ostatnio na blogu publikowałem przepis na kapustę z grochem na Święta. Tym razem kapusta będzie z grzybami. Tradycyjny wigilijny przepis na zasmażaną kapustę kiszoną z suszonymi grzybami.
Przygotowanie kapusty
Kapustę kiszoną należy w pierwszej kolejności obgotować (ewentualnie pokroić przed gotowaniem). Wszystko zależy od tego jak kapusta wygląda i smakuje. Moja była bardzo kwaśna, dlatego przed dodaniem przypraw gotowałem ją przez 30 minut.
Po dodaniu przypraw gotowałem ją przez kolejne 30 minut dodając jedną szklankę wody.
Przygotowanie grzybów
Suszone grzyby (prawdziwki, kozaki, podgrzybki) dzień wcześniej namoczyłem. Do tego przepisu wykorzystałem ok. 100gram suszonych grzybów. Zalałem je 200ml wody. W tejże wodzie grzyby gotowałem przez 1 godzinę. Pod koniec gotowania grzyby odparowałem do minimum.
Do grzybów przygotowałem cebulę, którą podsmażyłem na oleju na lekko brązowy kolor. Dodałem odparowane grzyby. Doprawiłem pieprzem i przesmażyłem przez 5 minut.
Dodałem je do gotującej kiszonej kapusty z przyprawami. Wymieszałem i zabrałem się za zasmażkę.
Przygotowanie zasmażki do kiszonej kapusty.
Do przygotowania zasmażki wykorzystałem:
- 100g mąki,
- 50g masła
Mąkę podpiekłem na suchej patelni na lekko złoty kolor. Dodałem masło i dokładnie wymieszałem, by pozbyć się grud. Dodałem do kapusty.
Zasmażana kapusta z suszonymi grzybami
Po dodaniu zasmażki do kapusty doprawiłem ją. Dodałem 2 łyżki cukru oraz ok. 1 szklanki soku, który odlałem z pierwszego gotowania kapusty. Smak mojej kapusty wyszedł słodko kwaśny z wyraźnym aromatem grzybów. Całość dopełnił smak masła i mąki. Cudownie.
Życzę smacznego i do następnego gotowania.
Kapusta na Święta z grochem
Uwielbiam zarówno kapustę z grochem jak i z fasolą. Jedna i druga ma swój urok. Tym razem przy okazji robienia farszu do pierogów z kapustą i grzybami zostało mi sporo kapusty. Postanowiłem ją przygotować z grochem. Zazwyczaj robię tylko z kiszoną kapustą i zasmażką.
Składniki:
- 500g kiszona kapusta,
- 500g słodka kapusta,
- 100g grochu łuskanego,
- 1 pęczek kopru,
- 1 łyżka cukru,
- 1 łyżeczka pieprzu.
- 1 łyżeczka kminku.
Tak jak wspominałem kapustę przygotowywałem do pierogów. Kiszoną kapustę obgotowałem z dodatkiem wody przez 30 minut. Po obgotowaniu odcisnąłem ją. Część wykorzystałem na farsz do pierogów. Sok z kapusty zostawiłem w razie gdybym stwierdził, że trochę potrzeba jeszcze kwasowości.
Kapustę kiszoną zostawiłem w garnku dodałem 1 łyżeczkę kminku i pieprz oraz 2 łyżki okrasy (smażonej cebuli, którą robiłem wcześniej przy okazji farszu do ruskich pierogów).
Groch namoczyłem dzień wcześniej. 100g grochu zalałem 0,5l wody. Dodałem wody i gotowałem przez godzinę. Z wodą, której zbyt wiele nie zostało, przelałem do doprawionej kiszonej kapusty. Wszystko razem gotowałem na wolnym ogniu. W zasadzie taka kapusta była już gotowa. Jeszcze pod koniec do smaku dodałem 1 łyżeczkę cukru i pęczek drobno pokrojonego kopru.
W drugim dniu postanowiłem dodać kapustę świeżą, akurat miałem w planach przygotować kapustę z fasolą na Święta. Dużą główkę kapusty sparzyłem i posiekałem na drobno, ale nie za drobno. Gotowałem z liściem laurowym, ziarnami pieprzu i 1 łyżką soli przez 30 minut. Podzieliłem na dwie części. Jedna trafiła do kiszonej kapusty z grochem.
Tak wyszła pierwsza kapusta na Święta. Drugi przepis to tradycyjny przepis mojej babci. Ja z wszystkich kapust uwielbiam go najbardziej. Przepis na kapustę z fasolą (często mówi się kapusta z grochem ;)).
Kapusta z fasolą
Składniki:
- 1 główka kapusty białej,
- 200g fasoli typ “Jaś”,
- 1 łyżka cukru,
- 1 łyżka soli,
- ziarna pieprzu, liście laurowe,
- zasmażka biała:
- 50g oleju,
- 50g mąki.
- 200ml mleka.
Przygotowanie kapusty na Święta z fasolą, rozpoczynam od poszatkowania kapusty, którą przekładam do garnka. Dodaje ok 1 litra wrzącej wody i gotuje pod przykryciem przez 1 godzinę. Doprawiam 1 łyżką soli, oraz dodaje 3 liście laurowe i 5 ziaren pieprzu. W tym samym czasie w drugim garnku wstawiam fasolę, którą dzień wcześniej namaczam w wodzie. W tej samej wodzie ją gotuje z dodatkiem soli. Gdy fasole jest prawie miękka dodaje ją do kapusty. Około 2 łyżek miażdżę. Wszystko dokładnie mieszam i gotuje na wolnym ogniu. W tym czasie przygotowuje zasmażkę białą.
Zasmażka biała do kapusty
Na patelni rozgrzewam tłuszcz. Na Święta używam olej roślinny, na co dzień smalec. Do rozgrzanego oleju dodaje mąkę i energicznie mieszam nie rumieniąc. Odstawiam i rozprowadzam zimnym płynem (mlekiem). Dodaje do kapusty z fasolą. Doprawiam do smaku cukrem i pieprzem. Gotowe.
Kapusta kwaszona zasmażana z grzybami na Święta
- 1kg kapusty kwaszonej,
- 40g suszonych grzybów,
- 40ml oleju roślinnego,
- 50g cebuli,
- 40g mąki
Kapustę kwaszoną zalewam niedużą ilością wrzącej wody, dodaje cukier (1łyżkę) oraz olej (1łyżkę). Gotuje pod przykryciem przez 45minut z dodatkiem kminku. Grzyby moczę w wodzie i gotuje przez 1 godzinę, odparowuje. Kroje na drobno. Cebulę kroję w kostkę i podsmażam razem z grzybami. Dodaje zarumienioną mąkę. Mieszam i rozprowadzam zimną wodą, Dodaje do kapusty. Doprawiam pieprzem, cukrem, ewentualnie solą. Gotowe.
Kapusta z kminkiem zasmażana
- 1kg kapusty białej lub włoskiej,
- 300g jabłek (np. Szara reneta),
- 50g cebuli,
- 50g mąki,
- 50ml oleju roślinnego,
- 1łyżka kminku,
- 100ml kwaśnej śmietany,
Kapustę obrać z zepsutych liści, opłukać, osączyć, poszatkować. Zalać szklanką wody, dodać sól, cukier, kminek, olej. Gotować do miękkości pod przykryciem. Pod koniec gotowania dodać starte jabłka.
Przygotować jasnozłotą zasmażkę
Cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na oleju na jasnozłoty kolor, dodać zarumienioną mąkę. Wymieszać i rozprowadzić zimną wodą. Połączyć z kapustą, dodać do smaku śmietanę.
Kapusta “przybroda”
- 1kg kapusty białej,
- sól, cukier, kminek,
- 60g oleju roślinnego,
- 0,5kg ziemniaków,
- pieprz
- 30g mąki
Kapustę obrać z liści zwiędłych, opłukać i pokroić w grubą kostkę. Zalać szklanką wody, dodać cukier, sól, kminek i olej. Gotować pod przykryciem przez 30minut. Włożyć obrane, pokrojone w kostkę, opłukane ziemniaki. Gotować razem przez 15minut. Dodać wymieszaną różdżką mąkę z wodą. Dokładnie wymieszać. Doprawić pieprzem. Gotowe.
Kapusta nie tylko na Wigilię
Kapusta nie tylko jako potrawa wigilijna jest znakomita. Często wykorzystują ją jako dodatek do mięs: głównie wieprzowiny (golonki).
Kapusta i golonka – połączenie doskonałej
Czy można lepiej przygotować golonkę?
Kapusta z pomidorami i grzybami suszonymi. Kawałki golonki tylko dopełniają smak kapusty.
Życzę smacznego i do następnego gotowania.
Zapraszam do komentowania i dzielenia się sugestiami na temat mojego bloga.
Pozdrawiam.
KrychuGotuje.