Przepisy na dania z grzybami i przetwory z grzybów
Czas jesieni kojarzy się z przepisami na przetwory i dania z grzybami? Tak. Dla mnie koniec lata to czas w którym realizuje swoją pasję. Zbieranie grzybów :). W tym wpisie znajdziesz: zdjęcia z grzybami, przepisy na dania z grzybami oraz sposoby przechowywania grzybów.
Uwielbiam spacerować po lesie, o poranku, gdy słońce delikatnie przebija się przez korony drzew. Cisza, spokój, tylko śpiew ptaków przypomina, że nie jestem sam. Przyroda jest w tym okresie jeszcze piękniejsza. Różnorodność barw opadających liści, porosty, mchy, trawy jest ukojeniem dla oka. Jeszcze najważniejsze: niezliczona ilość grzybów. Jest ich cała paleta barw, kształtów, w niektórych miejscach tworzą bajkowe krainy. Oczywiście nie wszystkie można zbierać!
Potrawy i dania z grzybów
Grzyby jadalne, podobnie jak warzywa nie stanowią wysokokalorycznego pożywienia. Białko występujące w grzybach jest niepełnowartościowe. Zawierają natomiast witaminy (głównie z grupy B). Najważniejszą cechą grzybów są walory smakowe.
Do przygotowania potraw należy wykorzystać zdrowe i tylko młode grzyby jadalne.
Świeżych grzybów nie można przetrzymywać, konieczne jest natychmiastowe ich przerobienie.
Jak przygotować grzyby?
Kapelusze odciąć, oskrobać trzony, następnie opłukać kilka razy i dokładnie odsączyć. Grzyby suszone należy zalać zimną wodą, poczekać aż napęcznieją.
Warto jest mieć suszone grzyby gdyż przygotowany z nich wywar jest podstawą wielu sosów i zup, a także idealny dodatek do świątecznego bigosu -> Bigos polski na Święta – Blog kulinarny – Krychu Gotuje – sprawdzone przepisy (krychu-gotuje.pl).
Przetwory z grzybów
Jakie grzyby można wykorzystać na przetwory? Przede wszystkim grzyby muszą być jadalne! Nie uważam się za znawcę, ale bez obaw chodzę i zbieram grzyby. Przyjąłem taką zasadę, że jeśli jakiegoś grzyba nie jestem pewien to po prostu go zostawiam w lesie. Jakie grzyby zbieram?
- prawdziwki
- podgrzybki
- kozaki
- maślaki
Wyżej wymienione występują w różnych rodzajach (barwach, wyglądzie) wszystko zależy od miejsca gdzie rosną. Zasada zbioru jest prosta, jeśli mają “siateczkę” pod kapeluszem są ok. Jest parę wyjątków (np. goryczak). Są również grzyby jadalne, które pod kapeluszem mają “blaszki” to m.in.:
- Kanie
- Rydze
Jednak w tym roku znalazłem pierwszy raz bardzo ciekawego i charakterystycznego grzyba, zarówno z wyglądu jak i smaku, Siedzunia. Mówi się na niego także kozia broda :). Oto on:
Właśnie od przygotowania tego grzyba zacznę. Wykorzystać go można na wiele sposobów.
Przepisy na dania z grzybami
Smażony siedzuń na maśle z jajkiem
Grzyb jest rzadko spotykany. Jeszcze nie dawno był po ochroną. Dziś można go zbierać. Warto przedewszystkim na walory smakowe. Często po grzybobraniu przygotowuje jajecznicę z kurkami lub prawdziwkami. Natomiast przepis, który chciałbym Ci pokazać również jest z jajkiem, ale smak koziej brody jest tak mocny, że przepis zatytułowałem właśnie w ten sposób. Drugim powodem jest to, że tak podsmażonego siedzunia wykorzystuje również jako dodatek do klusek, ale o tym w następnym przepisie,
Składniki:
- 200 gram Siedzunia
- 1 czerwona cebula
- 5 jajek
- natka pietruszki
- pieprz, sól
Przygotowanie jest bardzo proste.
Zaczynam od podsmażenia na maśle posiekanych grzybów, po chwili dodaje pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Wszystko przyprawiam pieprzem i solą. Prużę na małym ogniu ok. 5min, dodaj drobno posiekaną natkę pietruszki. Wszystko mieszam i dodaje na koniec 5 jaj. Na patelni łącze jajka z grzybami i doprawiam do smaku solą. Gotowe. Wspaniale można do tego dania wykorzystać wczorajsze kluski śląskie lub najzwyczajniej zjeść z bułką lub chlebem. Życzę smacznego.
Dania z grzybami: Siedzuń na maśle z kluskami śląskimi
Temat koziej brody podsumuje tym, że jest to idealny grzyb do mrożenia. Można go wykorzystać do podbicia smaku każdej potrawy, w której chcemy podkreślić smak grzybowy. Kozią brodę można także wysuszyć i zmielić i używać jako przyprawy :).
Suszone prawdziwki, kozaki do bigosu 🙂
Dania z grzybami: Kotlety mielone z grzybów świeżych
Kto powiedział, że kotlety muszą być z mięsem? Właśnie sezon na grzyby sprzyja testowaniu nowych sposobów na przygotowanie grzybów. Właśnie dziś chciałbym przedstawić danie z grzybami rodem z polskiej kuchni.
Składniki:
- 40dag grzybów świeżych (borowiki, podgrzybki, pieczarki)
- 6 dag cebuli
- 9 dag tłuszczu
- 10 dag czerstwej bułki
- 1/8 l mleka
- 1 jajo
- sól, pieprz
- 1 łyżka siekanego koperku i natki
- 5 dag tartej bułki
Świeże grzyby oczyścić, opłukać, poszatkować. Udusić pod przykryciem z pokrojoną cebulą i tłuszczem. W razie konieczności należy dodać wody. Bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć, rozgnieść i dodać do grzybów, dodać jajo, sól, pieprz oraz zieleninę. Wszystko dokładnie wymieszać. Jeśli masa jest zbyt wodnista dodać bułkę tartą. Uformowane nie wielkie kotleciki obtoczyć w bułce tartej. Smażyć na silnie rozgrzanym tłuszczu z 2 stron na złoty kolor. Podawać na półmisku z dodatkiem sosu chrzanowego lub grzybowego. Do tego dania idealnie pasują gotowane ziemniaczki, kapusta, surówka z warzyw.
Dania z grzybami: Borowiki, maślaki, kurki duszone
Składniki:
- 80 dag grzybów,
- 2 dag tłuszczu,
- 5 dag cebuli,
- 2 dag mąki,
- sól, pieprz,
- 1/8 l śmietany,
- 1 łyżka siekanego kopru i natki pietruszki
Przygotowanie
Grzyby oczyścić, starannie opłukać, pokroić w cienkie plastry (maślaki obrać ze skórki). Pokrojoną w drobną kostkę cebulę podsmażyć, dodać grzyby, przesmażyć przez 2 minuty, dodać wody. Dusić pod przykryciem. Gdy grzyby zmiękną dodać mąkę, sól, pieprz, połączyć ze śmietaną, dodać zieleninę. Gotowe.
Dania z grzybami: Zupa grzybowa zabielana ze świeżych grzybów.
Do zupy grzybowej wykorzystuje wszystkie znalezione grzyby, tj. maślaki, podgrzybki, zajączki, prawdziwki, kozaki. Wszystko zależy od tego ile grzybów mam do dyspozycji w danym dniu.
Grzyby do zupy przygotowuje wstępnie. Obgotowuje ok. 45min razem z cebulą. Cebulę dodaje obraną w całości. Podobno jest ona wskaźnikiem czy wśród znalezionych darów lasu nie trafił się jakiś trujący egzemplarz. Jeśli cebula zachowa swój jasny kolor tzn. że wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast sczernieje to wtedy lepiej zrezygnować ze spożywania. Dobrym sposobem jest wizyta w Sanepidzie i poproszenie o sprawdzenie. Wracając do dania z grzybami.
Po obgotowaniu grzybów, przecedzam je przez sito. Na patelni podsmażam pokrojoną w kostkę cebulę, gdy lekko zbrązowiej dodaje przecedzone grzyby. Dodaje wody tak by przykryć grzyby. Przyprawiam zielem angielskim, liściem laurowym i solą. Gotuje przez 45 minut. Na koniec wszystko dokładnie miksuje.
To danie z grzybami podaje z słodką śmietaną 12 lub 18% oraz z drobno posiekaną natką pietruszki.
Film: https://www.youtube.com/krychugotuje
Gotowe danie z grzybami przedstawiam poniżej, więcej moich filmów na kanale YT.
Życzę smacznego i do następnego gotowania. Jeszcze kilka zdjęć grzybów z tegorocznego grzybobrania. Podzielcie się kochani jakie dania z grzybami przygotowujecie u Was. Z góry dziękuję i pozdrawiam. KG.
Dania z grzybami: zrazy po nelsońsku
Każdy chyba zna popularne zrazy wołowe. Znacie zrazy z suszonymi grzybami?
Składniki:
- 5 dag suszonych grzybów,
- 1/4l mleka,
- 1/8l śmietany,
- 1kg ziemniaków,
- 10 dag cebuli,
- sól, pieprz,
- 3 dag tłuszczu
Przygotowanie
Suszone grzyby (najlepiej średniej wielkości), podgrzybki, prawdziwki, kozaki, opłukać i bardzo dokładnie umyć. Moczyć w mleku przez ok. 1 godzinę. Ugotować w tym płynie. Następnie grzyby odcedzić. Osobno ugotować ziemniaki w skórce, na półmiękko. Obrać i pokroić w grube plastry. Cebulę obrać, pokroić w krążki, podsmażyć na złoty kolor na tłuszczu. Rondel wysmarować tłuszczem, ułożyć warstwę ziemniaków, następnie grzybów, cebulę, osolić i popieprzyć. Przykryć ziemniakami, zalać śmietaną. Wstawić do piekarnika i zapiec przez ok. 30min w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Podawać z surówką z warzyw.
Dania z grzybami: pieczarki nadziewane
Kolejne danie z grzybami jest bardzo proste do przygotowania.
Składniki:
- 20 średniej wielkości pieczarek o zamkniętych kapeluszach,
- 5 dag cebuli,
- 2 dag margaryny,
- 1 jajo,
- 1 łyżka siekanej natki pietruszki,
- 3 dag ostrego żółtego sera,
- 2 dag bułki tartej,
- 4 dag masła,
- sól, pieprz
Przygotowanie
Pieczarki oczyścić, opłukać, osączyć. Kapelusze oddzielić, trzony oskrobać i drobno posiekać. Do posiekanych trzonów dodać pokrojoną w kostkę cebulę (wcześniej przesmażoną), sól, pieprz, jajko oraz natkę. Wszystko dokładnie wymieszać. Takim nadzienie napełniać kopiasto kapelusze grzybów. Ułożyć na brytfannie, obsypać żółtym serem. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza. Piec do momentu aż ser się zarumieni (ok. 20-30minut). Na półmisku przybrać natką lub kiełkami.
Dania z grzybami: Wątróbka z kurkami
- 50 dag wątróbki drobiowej,
- 20 dag kurek,
- 1 cebula,
- 1/8 l śmietany 30%,
- 10 dag masła,
- 10 dag oleju,
- 5 dag mąki,
- sól, pieprz,
- natka pietruszki
Przygotowanie
Kurki (pieprznik jadalny) to według mnie jeden z najlepszych grzybów. Na maśle podsmaż, posiekaną w drobną kostkę cebulę. Po oczyszczeniu kurek, najlepiej pędzelkiem, przesmaż je razem z cebulą z dodatkiem soli i pieprzu. Na oleju podsmaż, obtoczoną w mące wątróbkę, doprawioną pieprzem. Gdy zarumieni się z każdej strony dodaj wcześniej przygotowane kurki. Dokładnie wymieszaj. Dodaj śmietany i dopraw solą do smaku oraz posiekaną natką pietruszki.
5 przepisów na dania z grzybami:
Życzę smacznego i do następnego gotowania.
Zapraszam do odwiedzania tego wpisu oraz do komentowania.
KG
1 comments