Fasolka po bretońsku
Fasolka po bretońsku ze swojską kiełbasą, wędzonym boczkiem na bulionie mięsny.
Już od dawna chodzi za mną fasolka po bretońsku. Mój przepis jest tradycyjny ze swojską kiełbasą, wędzonym boczkiem. Smaki w tym daniu obiadowym dopełnia cudowny bulion mięsny.
Na bulionie mięsnym przygotuje zupę: grochówka na żeberkach i goleniu wołowym będzie pasować idealnie. Część bulionu trafi jednak do fasolki po bretońsku. Tak jak ugotowane żeberka wieprzowe.
Przepis na bulion mięsny:
Do bulionu potrzebować będziesz następujących składników:
- 0,5 kg żeberek wieprzowych
- 0,25 kg golenia wołowego,
- 2 marchewki,
- 2 gałązki selera naciowego,
- 1 por,
- 3 liście laurowe,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka mielonego pieprzu,
- 2 litry wody.
Tak przygotowany bulion mięsny gotuje ok. 2-3 godzin. Z kolei fasolka po bretońsku wymaga więcej czasu ;). Chodzi o fasolę, którą należy namoczyć na minimum 12 godzin przed gotowaniem.
Fasolka po bretońsku
Do przygotowania tej tradycyjnej polskiej potrawy potrzebować będziesz:
- 400 gram fasoli „Jaś”
- 400 gram kiełbasy swojskiej,
- 200 gram boczku wędzonego,
- 400 gram żeberek wieprzowych ugotowanych (bez kości ok. 200g mięsa),
- 2 duże cebule,
- 2 łyżki majeranku,
- 300 gram koncentratu pomidorowego,
- 1 łyżka soli,
- 1 łyżka cukru,
- 1 łyżeczka pieprzu.
W tradycyjnym przepisie na fasolkę po bretońsku przygotowuje się jeszcze zasmażkę z mąki.
Ja tego nie robię. Gęstość sosu daje fasola, którą po ugotowaniu częściowo gniotę. W trakcie gotowania fajnie zagęści całość. Dodatkowo przesmażam koncentrat pomidorowy, on też dokłada swoje.
Przygotowanie fasolki po bretońsku
Namoczoną fasolę gotuje w tej samej wodzie, w której się moczyła. Na 400 gram dolewam 0,5 litra wody. Ważne by przykryć fasolę. W razie konieczności dolewam przed gotowanie jeszcze wody. Fasolę gotuję przez 1 godzinę do miękkości.
Przygotowanie mięsa do fasolki po bretońsku
Żeberka gotuje w osobnym garnku, tam powstaje bulion mięsny. Wykorzystam go do rozrzedzenia sosu oraz do przygotowania grochówki. Kiełbasę i wędzony boczek kroję w kostkę. Podsmażam na patelni: w pierwszej kolejności daje boczek gdyż ma sporo tłuszczu, który szybko się wytapia. Wtedy dodaje kiełbasę swojską. Gdy kiełbasa się zarumieni dodaje cebulę. Na sam koniec dodaje majeranek oraz koncentrat pomidorowy. Jak dodasz majeranek to po chwili poczujesz jego zapach wtedy dodaj koncentrat.
Wszystko mieszam i jeszcze chwilę przesmażam, ciągle mieszając by się nie przypaliło.
Fasolka po bretońsku
Po godzinie gotowania do fasoli dokładam podsmażoną kiełbasę, boczek z koncentratem pomidorowym i cebulą. Mieszam. Dodaje jeszcze 1 szklankę bulionu mięsnego oraz obrane z kości i pokrojone na kawałki (a w zasadzie poszarpane) żeberka.
Dodaje 1 łyżkę cukru, gotuje na bardzo wolnym ogniu przez 10 minut. Fasolka po bretońsku od razu jest gotowa do jedzenia. Jednak na drugi dzień smakuje jeszcze lepiej. Dlatego też zawsze gotuje jej więcej niż na jeden obiad. Gorącą (wrzącą) fasolkę po bretońsku wkładam do wyparzonych słoików i zakręcam. Zawsze łapie i w lodówce może spokojnie poleżeć kilka jak nie kilkanaście dni. Wtedy jest jeszcze ciekawsza w smaku.
Moja uwaga by do gorącej fasolki po bretońsku przed włożeniem do słoików dolać jeszcze 1 szklankę bulionu mięsnego. Zdecydowanie ułatwia to nałożenie a i smaku trochę jeszcze zostanie, gdy po odgrzaniu część wody odparuje.
Fasolka po bretońsku na talerzu
Do fasolki na talerzu dałem jedynie ziemniaczki gotowane, myślałem o puree. A ty jak ją zjesz?
Życzę smacznego i do następnego gotowania.
KG.
Jeśli lubisz smaki tradycyjne to koniecznie obejrzyj: przepis na zupę gulaszową, tradycyjną jest genialna, z fasolką po bretońsku łączą ją trzy cechy: jest pyszna, wykorzystałem goleń i koncentrat pomidorowy.
Polecam także przepisy z kuchni polskiej:
Żeberka ekstra mięsne ↗
3 sposoby przygotowania żeberek.
Polska kuchnia ↗
Lista przepisów z polskiej kuchni
Kopytka↗
Tradycyjny dodatek z ziemniaków.
2 comments