Przetwory z pigwy na zimę przygotujesz zarówno z owoców, które rosną na krzewach jak i drzewach. Owoc pigwy nadaje się do różnego rodzaju przetworów na zimę.

Przetwory z pigwy

Pigwa jest charakterystycznym owocem w kształcie podobnym do jabłek. Kolor żółty, na skórce pigwy jest charakterystyczne omszenie, które łatwo schodzi. Pigwa rośnie zarówno na drzewach jak i krzewach. Owoce pigwy mają charakterystyczny i bardzo aromatyczny smak. Wykorzystywane są zarówno w czystej postaci do przetworów, lecz równie z powodzeniem można je dodać do aronii.

Pigwa - owoc na drzewie
Pigwa – owoc na drzewie

Pigwa w syropie miodowym

Bardzo prosty i szybki sposób na przygotowanie pigwy.

Przepis na szybki sposób przygotowania pigwy.

Konfitura z pigwy

Do przygotowania konfitury z pigwy potrzebować będziesz:

  • pigwę,
  • cukier,
  • wodę,
  • cynamon.

W tym przepisie celowo nie podaje ilości składników. Zaraz zobaczysz dlaczego. Pigwę dokładnie myję, ponieważ wykorzystam owoce ze skórką. Przygotowanie tego przetworu z pigwy zaczynam od pokrojenia owoców na 4 części i usunięcia gniazd nasiennych. Tak przygotowane owoce kroję na drobną kostkę.

Pokrojoną pigwę przekładam do słoików i zasypuje cukrem. Do każdego słoika dodaje jeszcze szczyptę cynamonu.

Odstawiam na dwa dni. Codziennie rano i wieczorem mieszam dokładnie. Pigwa puści sok. Tak przygotowana konfitura może przez jakiś czas stać w lodówce. Oczywiście można słoiki pasteryzować.

Dżem z pigwy

Składniki:

  • 2kg pigwy,
  • 250g cukru,
  • 250ml wody,

W tym przepisie obieram pigwę, skórki które zostają siekam na bardzo drobne kawałki (przydają się jako alternatywa do skórek pomarańczy). Pigwę podobnie jak przy konfiturze kroje na 4 części, usuwam gniazda, siekam na drobne kawałki.

Pigwę przekładam do garnka i zalewam wodą oraz dodaje cukier. Doprowadzam do wrzenia, mieszam i przez godzinę gotuje na bardzo wolnym ogniu. Tak przygotowany dżem przekładam do słoików. Pasteryzuje przez 10minut.

Sok z pigwy

Do przygotowania soku wykorzystuje maszynkę do wyciskania. Oczywiście wcześniej dokładnie myje owoce, kroje na 4 i usuwam gniazda nasienne. Wyciśnięty sok przekładam do słoików lub butelek i pasteryzuje. Sok z pigwy jest bardzo zdrowym napojem dostarczającym w zimę wielu ważnych witamin oraz składników mineralnych. Bardzo istotna jest zawartość pektyny i taniny w soku.

YouTube player

Czy pigwa jest rośliną ozdobną czy jadalną?

Odpowiedź brzmi dwa razy tak!

Pigwa spotykana w ogrodach może być zarówno drzewem owocowym jak i pięknym krzewem. Owoc pigwy nadaje się do różnego rodzaju przetworów na zimę. W ogrodzie pigwa oprócz swych owoców dojrzewających jesienią, na wiosnę pięknie kwitnie. Co sprawia, że warto go uprawiać. Warto też mieć dostęp do owoców, które zawierają:

Energia57Kcal w 100g
Białko0,4g
Węglowodany15,3g
Błonnik1,9g
Wapń11Mg
Fosofor17Mg
Potas197Mg
Sód4Mg
Witamina C15Mg
Niacyna0,2Mg
Tiaminy0,02Mg

Jak było powiedziane wcześniej pigwa jest wartościowym owocem, zawierającym wiele mikroelementów oraz witamin. Dlatego warto przygotować przetwory z pigwy na zimę.

Zapraszam do obejrzenia przepisów kulinarnych:

0 comments

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Życzenia mikołajkowe

Mikołajki 2023

tekst