W dzisiejszym wpisie pokaże kilka przepisów na przetwory z winogron. W sezonie nie sposób zjeść wszystkie winogrona jakie winorośl wytworzy, dlatego warto mieć przepisy na przetwory z winogron.

Przetwory z winogron

Sezon na winogron powoli dobiega do końca. Warto mieć w spiżarni przetwory z winogron. Te zdrowe i smaczne owoce są idealnym komponentem diety. Do głównych właściwości winogron należy zaliczyć:

  • działanie przeczyszczające,
  • bogata zawartość witamin,
  • działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i bakteriobójcze,
  • korzystne działanie w walce z chorobami krążenia, cukrzycy, nowotworowymi.
Winogron - kiść
Winogron – kiść

Świeże owoce winogron są najlepsze. Nieprzetworzone owoce i warzywa stanowią najcenniejsze źródło witamin i składników mineralnych. Jednak możemy wykorzystać je do przygotowania wielu przetworów na zimę. Tak by nie kupować ich z marketowych półek.

Konfitura z winogron

Konfitura z winogron
Konfitura z winogron

Sok z winogron

Sok z winogron
Sok z winogron

Dżem z winogron

Dżem z winogron
Dżem z winogron

Suszone winogrona

przepis na suszone winogrona
przepis na suszone winogrona

Dżem z winogron bez cukru

Dżem z winogron bez cukru
Dżem z winogron bez cukru

Film przetwory z winogron

YouTube player

Informacje o winogronach

Winogrontylko 72kcal w 100g
Białka0,5g
Węglowodany17,6g
Tłuszcze0,2g
Woda81,3g

Winogron uprawiany był prawdopodobnie 6000lat p.n.e. w Egipcie. Ze względu na swą wysoką wartość smakową po dzień dzisiejszy stanowi ważny element diety w wielu zakątkach Świata. W Polsce jest uprawiany amatorsko na ogródkach działkowych, gdzie można spotkać wiele ciekawych odmian. Jest również uprawiany przez wiele wyspecjalizowanych gospodarstw.

Winogron, czyli owoc rośnie na winorośli, która potrafi dorastać do 30-40metrów długości. Z wiekiem winorośl drewnieje, sprawiając że staje się długowieczna. Co rok ze zdrewniałej łodygi wyrastają młode pędy na których rosną winogrona z których można przygotować wiele przetworów na zimę.

Winorośl, winogron
Winorośl, winogron

Odmian winogron nie sposób zliczyć. Najprostszym sposobem podziału jaki przychodzi mi do głowy to podział ze względu na kolor. Od jasno zielonych do prawie czarnych. Smak każdej odmiany jest inny. Od bardzo słodkich po wytrawne, lekko kwaśne. Zazwyczaj jednak winogron jeśli dojrzeje jest bardzo słodki. Wskazuje na to zawartość cukrów, których jest ok. 15%.

Cukry, ogółem16.1g
Fruktoza8.65g
Glukoza7.49g
Sacharoza<0,25g
Laktoza<0,25g
Maltoza<0,25g
Galaktoza<0,1g
Średni udział cukrów w winogronie zielonym

Jak wspominałem na początku winogron jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Średnią zawartość przedstawiają tabele poniżej. Oczywiści ze względu na miejsce uprawy, odmianę zawartość tych składników może być inna. Dlatego przy uwzględnianiu tych elementów w diecie należy mieć na uwadze to skąd winogron pochodzi. W jaki sposób jest uprawiany.

Potas, K 218Mg
Fosfor, P 22Mg
Wapń, Ca 10Mg
Magnez, Mg7.1Mg
Sód, Na 3Mg
Żelazo, Fe 0.2Mg
Mangan, Mn 0.084Mg
Miedź, Cu 0.061Mg
Cynk, Zn 0.03Mg

Ostatnio dodane przepisy na blogu:

0 comments

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Życzenia mikołajkowe

Mikołajki 2023

tekst