Potrawy wigilijne
Potrawy wigilijne – co roczny dylemat wielu. Jakie potrawy wigilijne przygotować? Czy będzie ich 12. W tym wpisie na blogu przedstawiam potrawy wigilijne, które najczęściej przygotowuje.
W każdej rodzinie zawsze pojawiają się różne dania wigilijne. W czasie Świąt Bożego Narodzenia tradycja głosi, że powinno tych potraw być dwanaście. Poniżej lista najczęściej przygotowywanych potraw wigilijnych.
Potrawy wigilijne – TOP 12
- barszcz czerwony z uszkami
- zupa grzybowa
- pierogi ruskie
- pierogi z kapustą i grzybami
- groch z kapustą
- ryba po grecku
- smażony karp
- śledzie w oleju
- sałatka warzywna
- kutia
- kompot z suszu
- makowiec
Skąd tradycja 12 potraw wigilinych
Wedle tradycji chrześcijańskiej potrawy te symbolizują dwunastu apostołów, którzy zasiedli w takiej liczbie do wspólnego spożywania potraw. Z kolei według starych tradycji 12 potraw symbolizuje 12 miesięcy w roku. Tak czy inaczej podczas Wigilii wskazane jest skosztowanie każdej z dwunastu potraw. W tym miejscu zazwyczaj pojawia się kłopot ze zmieszczeniem wszystkiego. Każdy z Nas, przynajmniej ja tak mam, jedne potrawy wigilijne wolę bardziej inne troszkę mniej. Choć prezentowana powyżej lista 12 potraw wigilijnych jest dopasowana pod mój gust kulinarny. Jednakże chciałbym podzielić się z Tobą jeszcze kilkoma przepisami, które również możesz przygotować na stół wigilijny.
- barszcz grzybowy
- pierogi z pieczarkami i serem
- kapusta z fasolą
- łosoś w sosie śmietanowym
- smażony sandacz
- śledzie w śmietanie
- sałatka ziemniaczana
- sernik
- piernik
Jak widzisz jest jeszcze sporo do wyboru. Oczywiście prezentowana lista nie zamyka wszystkiego. Z pewnością już teraz masz w głowie swoje ulubione potrawy bez których nie wyobrażasz sobie Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego jeszcze do tej listy dopisałbym:
- zupę rybną
- paszteciki z kapustą i grzybami
- kluski z makiem
- kapusta z grzybami
- kasza z grzybami
- makiełki
- makaron z makiem i bakaliami
Potrawy wigilijne – ryby
Na Wigilię ryba to podstawa. Jako numer jeden w Święta Bożego Narodzenia przedstawiam karpia.
Nasza polska duma narodowa na Wigilię – Karp
Przepis na smażonego karpia
Karpia oczyścić, opłukać, pokroić w dzwonki. Przyprawić pieprzem, skropić sokiem z cytryny. Odstawić na minimum 2 godziny. Przed smażeniem karpia osolić, panierować w mące, rozmąconym jajku, tartej bułce. Bardzo ważne by smażyć karpia na silnie rozgrzanym tłuszczu z 2 stron na jasnozłoty kolor. Dosmażać na wolnym ogniu lub w piekarniku. Udekorować zieleniną i cytryną.
Składniki – karp smażony:
- 1 – 1,5 kg karpia
- 50 gram mąki
- 2 jaja
- 100 gram tartej bułki
- olej do smażenia
- pieprz, sól, zielenina, plastry cytryny
Smażony sandacz
Smażonego sandacza na Wigilię przygotowuje w najprostszy z możliwych sposobów. Mianowicie:
- Kroję na kawałki
- Doprawiam pieprzem i solą
- Smażę na dużym ogniu z 2 stron
Dlaczego sandacz na Wigilię?
Łosoś w sosie śmietanowym
Przepis na łososia wymaga więcej zaangażowania. Dlatego jeśli jest ciekaw jak go przygotować to odsyłam Cię do:
przepis na łososia w sosie śmietanowym.
Potrawy wigilijne – zupy
Właśnie od zupy rozpoczynam “degustację” potraw wigilijnych. Najczęściej na wigilijnym stole pojawiaj się barszcz czerwony oraz zupa grzybowa, rzadziej zupa rybna czy żurek. Jak przygotować te potrawy wigilijne:
Barszcz czerwony z uszkami
Barszcz czerwony na Wigilię powinien być aromatyczny i gorący :). Zawsze przygotowuje go na zakwasie z buraków z dodatkiem czosnku i majeranku. Wcześniej jednak gotuje bulion warzywny z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Warzywa odstawiam do przygotowania sałatki warzywnej. Do przygotowanego bulionu dodaje zakwas buraczany oraz wyciśnięty czosnek. Doprawiam pieprzem i solą oraz majerankiem.
Zupa grzybowa
Do zupy grzybowej wykorzystuje mieszankę suszonych grzybów (prawdziwki, koźlaki, podgrzybki, maślaki i inne). Właśnie od grzybów zaczynam, które dzień wcześniej zalewam zimną wodą. Do grzybów dodaje jeszcze cebulę oraz włoszczyznę, wszystko razem gotuje do miękkości. Przyprawiam pieprzem i solą, dodaje świeżą natkę pietruszki oraz gęstą śmietanę.
Zupa rybna
Zupę przygotuje z jadalnych odpadków ryb (karpia, sandacza) oraz włoszczyzny. Natomiast z filetów przygotowuje pulpety. Przygotowany wywar zagęszczam mąką (1/8 wywaru studzę i dodaje mąki). Całość doprawiam pieprzem i solą oraz gałką muszkatołową. Na sam koniec na talerzu dodaje śmietanę. Podaje z łazankami.
Barszcz grzybowy
Barszcz grzybowy z pierożkami z nadzieniem grzybowym. Tego roku grzybów było w lasach, co nie miara, to i barszczyk będzie pyszny. Przygotowuje go z grzybów suszonych. Trzeba grzyby opłukać, namoczyć na 3 godziny żeby zmiękły, następnie wybrać cedzakiem a wodę, w której się moczyły przecedzić przez gęste sito, następnie połączyć i w tej samej wodzie, w której się moczyły, lekko posolić i ugotować. Grzybki ugotowane odsączyć, drobno pokroić, przesmażyć z cebulką na masełku, przyprawić solą i pieprzem i gotowe jako danie wigilijne.
Powstały wywar grzybowy połączyć z wcześniej przygotowanym wywarem z rosołu w odpowiedniej proporcji, tak aby smak grzybowy zdecydowanie dominował, musi być ciemno grzybowy kolor, lekko zakwasić, dosłodzić – barszcz powinien mieć smak słodko kwaśny, zagęścić lekko mąką, tzw. zasmażką, dodać słodką śmietankę, na koniec dodać do barszczu 2-3 łyżki podsmażonych grzybków i odstawić aby smaki się przenikały i cóż tu powiedzieć, trzeba posmakować ….. pycha. Odgrzany następnego dnia jest jeszcze lepszy.
Potrawy wigilijne z kapusty
Groch z kapustą
Kapusta z grzybami
Kapusta z fasolą
Paszteciki z kapustą i grzybami
Bigos polski na Święta Bożego Narodzenia
Pisząc ten wpis o potrawach wigilijnych pomyślałem również o jednym przepisie, który jakiś czas temu zaprezentowałem na kanale na YouTube: bigos z kiszonej i słodkiej kapusty Wprawdzie ta potrawa nie pojawia się na wigilijnym stole, jednakże jest podstawowym daniem na pierwszy i drugi dzień Świąt. Przygotowując go na święta, część mrożę i mam gotowca na Sylwestra :).
Potrawy wigilijne – pierogi, pasztet, uszka
Życzę smacznego
Do następnego gotowania.
KG.
2 comments